Czy HR.PL może zajmować się pośrednictwem pracy za granicą?
Tak. Posiadamy zezwolenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej na pośrednictwo pracy za granicą nr 2652/1b. Zobacz nasz certyfikat.
Czy HR.PL pobiera jakieś opłaty za swoje usługi?
Za pośrednictwo pracy nasza firma nie pobiera żadnych opłat!
Jak rozliczyć podatek naliczony w Wielkiej Brytanii?
Sposób rozliczenia podatku jest uzależniony od wielu czynników. Proponujemy kontakt z firmą Taxback pod numerem 0048 22 829 91 70, która pomoże Państwu w uzyskaniu zwrotu nadpłaconego podatku.
Ile wynosi stawka minimalna?
Brytyjskie firmy są zobligowane do wypłacenia pracownikowi stawki minimalnej w wysokości 5,52 GBP za godzinę pracy od X 2006 (4,60 GBP za godzinę pracy dla pracowników poniżej 22 lat). Niektóre branże mają własne stawki minimalne, które są często zdecydowanie wyższe od krajowych stawek minimalnych. Wszystkie stawki podawane przez pracodawców i przez nasze biuro są stawkami brutto (przed opodatkowaniem). Wyjeżdżając przez naszą firmę, mają Państwo pewność, że te warunki zostaną zachowane.
Ile wynosi standardowy czas pracy?
Podstawowy, tygodniowy czas pracy w Wielkiej Brytanii wynosi 39 godzin. Osoby chcące pracować powyżej 48 godzin tygodniowo są zobowiązane do podpisania właściwego oświadczenia. Praca zazwyczaj odbywa się od poniedziałku do piątku, jednakże większość z firm oferuje pracę w weekendy (często w wyższych stawkach). Osoby pracujące w systemie zmianowym (12 godzinnych zmian) pracują standardowo 48 godzin tygodniowo niezależnie od dni tygodnia.
Długość kontraktów?
Długość kontraktów jest ściśle powiązana z charakterem wykonywanej pracy i z ofertą pracodawcy. Niektórzy pracodawcy poszukują osób na kilkumiesięczne umowy, inni decydują się na zatrudnienie od razu na rok lub dwa lata. W każdej firmie pierwsze trzy miesiące są okresem próbnym i pracodawcy mogą w tym okresie sprawdzić przydatność osób na danych stanowiskach. Należy jednak pamiętać, że im wyższe stanowisko, tym dłuższy potencjalny okres zatrudnienia. Osoby myślące o karierze inżyniera na wyspach brytyjskich powinny być przygotowane na minimum 2-3 letni wyjazd.
Jak wygląda kwestia urlopów?
Wszyscy pracownicy zatrudnieni przez nasze biuro pracują na zasadzie umowy o pracę i przysługuje im urlop wypoczynkowy zgodnie z przepisami brytyjskimi. Wymiar urlopu wynosi pomiędzy 20 i 25 dni w ciągu roku kalendarzowego. Nie istnieje możliwość przenoszenia urlopów na kolejny rok. Większość pracodawców prosi pracowników na zarezerwowanie kilku dni urlopowych na koniec roku. Należy pamiętać, że pracodawcy tamtejsi zatrudniają pracowników z Polski na tych samych warunkach co pracowników miejscowych i w związku z tym nie planują zwiększonej ilości urlopów w celu powrotów do Polski. Pracodawcy nie są również zobowiązani do pokrywania kosztów biletów samolotowych / autokarowych w przypadku powrotu do Polski na urlop. W szczególnych przypadkach, pracownicy mogą otrzymać urlop bezpłatny.
Kto opłaca Ubezpieczenie Społeczne?
Wszystkie osoby pracujące w Wielkiej Brytanii na podstawie umowy o pracę mają ubezpieczenie społeczne. Odpowiednie składki są potrącane z zarobków.
Czy oferty pracy w serwisie są aktualne?
Wszystkie oferty znajdujące się w naszym serwisie, w tym oferty pracy dotyczące pracy za granicą są aktualne. Z chwilą, gdy nabór pracowników zostaje zakończony, dana oferta pracy zostaje wycofana z naszego serwisu. Jeżeli ta sama oferta pracy po jakimś czasie pojawia się ponownie w serwisie oznacza to wznowienie naboru pracowników.
Wyjazd z dziećmi
Osoby wyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z dziećmi poniżej 16 roku życia, mogą liczyć na otrzymanie zasiłku. W tym celu należy przygotować swoje dokumenty Ubezpieczenia Społecznego (National Insurance), dokumenty potwierdzające posiadanie konta bankowego w UK oraz akt urodzenia dziecka. Cała procedura trwa około 4 do 6 tygodni.
Dlaczego dokumenty powinny być przesyłane w języku polskim i języku angielskim?
W odpowiedzi na ofertę pracy dotyczącą podjęcia pracy za granicą (bez względu na kraj) przesyłamy życiorys w dwóch wersjach językowych: polskiej oraz angielskiej, żebyśmy mogli Twój życiorys przesłać bezpośrednio zagranicznemu pracodawcy (właśnie dlatego angielska wersja CV jest taka niezbędna!). Pomimo tego, iż wymagamy przesyłania dokumentów w dwóch wersjach językowych (polskim i angielskim), to musisz wiedzieć, że w przypadku wielu ofert pracy znajomość języka angielskiego nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy za granicą, ale jedynie atutem dodatkowym. W treści każdej oferty pracy podajemy oczekiwania danego pracodawcy co do wymaganego poziomu znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego. Po przesłaniu do nas swoich dokumentów, otrzymasz zawsze automatyczną odpowiedz potwierdzającą ich przyjęcie. Oznacza to, że Twoje dokumenty znajdują się już w naszej bazie, a następnie zostaną zaprezentowane zagranicznemu pracodawcy. Dokumenty przesyłane do HR.PL muszą być w formacie Microsoft Word (.doc lub .rtf). Aplikacje przesyłane w innych formatach będą automatycznie kasowane.
W jakim czasie otrzymam odpowiedź jeśli już przesłałem swoje dokumenty?
Czas oczekiwania na odpowiedź od zagranicznego pracodawcy w sprawie wstępnego zakwalifikowania kandydatów do pracy wynosi od kilku dni do dwóch miesięcy. Wszystkie opóźnienia leżą tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy zagranicznego i najczęściej spowodowane są długim procesem selekcyjnym.
Kto pokrywa koszty przejazdu do kraju, w którym mam podjąć pracę?
Koszty przelotu z Polski pokrywane są przez pracowników. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że pracodawca opłaca koszty przelotu – wtedy w ogłoszeniu jest umieszczona odpowiednia informacja.
Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków
Dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym GENERALI przygotowaliśmy korzystny pakiet ubezpieczeniowy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa jest zawierana na okres 12 miesięcy i obejmuje Ubezpieczonego całodobową ochroną ubezpieczeniową na całym świecie. Umowa ubezpieczenia obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków na skutek: śmierci, poważnego urazu (oparzenia, złamania, utrata narządu), dzienne świadczenia szpitalne, zwrot kosztów na zakup protez czy operacji plastycznych, zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego inwalidy. Wysokość wypłacanych świadczeń zależy od zdarzenia i od klasy ryzyka zawodowego.
Ile kosztuje zakwaterowanie?
Koszt tygodniowego zakwaterowania wynosi około 50 GBP. Cena jest zależna od lokalizacji oraz wielkości mieszkania. Do tego należy doliczyć opłaty licznikowe oraz podatki lokalne, które mogą dochodzić do 20 GBP tygodniowo. Należy pamiętać, że część pracodawców pomaga pracownikom z zakwaterowaniem częściowo subsydiując je.
Czy trzeba się rejestrować?
Każda osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w Anglii jest zobowiązana do wyrobienia sobie numeru WRS. Worker Registration Scheme jest obowiązkowe dla wszystkich Polaków podejmujących pracę w Wielkiej Brytanii i kosztuje 90 GBP. Oprócz WRS, należy wyrobić sobie NIN (National Insurance Number) – jest to usługa bezpłatna.
Konto bankowe
Założenie konta bankowego w Wielkiej Brytanii pomaga ułatwia zarządzanie swoimi finansami podczas pracy za granicą. Oprócz kopii paszportu, wszystkie wymagane dokumenty do otwarcia konta bankowego otrzymają Państwo od pracodawcy. HR.PL może pomóc Państwu w założeniu konta bankowego dzięki współpracy z renomowanymi bankami. Po bliższe szczegóły proszę dzwonić pod numer 0048 22 859 02 16.
Użyteczne adresy internetowe – linki
Na jaki okres podpisywane są kontrakty za granicą?
Pracodawcy zagraniczni oferują z reguły zatrudnienie na okres od 3 miesięcy wzwyż. W przypadku większości pracodawców zatrudnienie rozpoczyna się od okresu próbnego. Niektórzy z pracodawców oferują umowy bezterminowe.
Co muszę wziąć ze sobą?
Przy podejmowaniu pracy poza granicami Polski radzimy wziąć ze sobą kwotę w wysokości około 100 GBP. Te pieniądze pozwolą wam spokojnie żyć do czasu otrzymania pierwszej wypłaty. Ważne, żeby również mieć ze sobą kilka zdjęć formatu paszportowego, dwa dokumenty tożsamości oraz dokumenty poświadczające doświadczenia zawodowe i wykształcenie.
Jak dzwonić do Polski?
Sposobów (taniego) dzwonienia do Polski jest coraz więcej. Niektóre z sieci komórkowych wprowadzają możliwość dzwonienia do Polski w określonych godzinach za bardzo niskie stawki. Największymi sieciami telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii są O2, Vodafone i meteor. Sieci te oferują zestawy pre-paid będące najłatwiejszym sposobem komunikacji. W większych miastach coraz częściej można znaleźć lokale, oferujące tanie rozmowy telefoniczne do Polski. Ceny są bardzo niskie – jedynym problemem może być fakt, że podobne miejsca nie występują wszędzie. Osoby posiadające komputer, mogą komunikować się za pośrednictwem programów umożliwiających rozmowy przez Internet np. Skype.
Placówki dyplomatyczne:Ambasada RP
47 Portland Place, London W1B 1JH
tel. (0.044) 87-07-74-27-00 (centr.), 87-07-74-27-02 (sekr.),
fax. 20-73-23-40-18
adres www: www.polishembassy.org.uk;
e-mail: polishembassy@polishembassy.org.uk
Konsulat RP w Bristolu
Konsul Honorowy: Ireneusz G. Peszyński (polski, angielski)
132 Henleaze Road, Henleaze, Bristol BS9 4LB
tel/fax. 0044117-962-10-86, e-mail: peszynski@polishconsul.fsnet.co.uk
Konsulat RP w Kidderminster
Konsul Honorowy: Michael M.G. Oborski (angielski)
6, Osborne Close, Kidderminster, Worcs DY10 3YY
tel. (0-01562) 63-05-23
fax. 861-145
e-mail: consul@oboofcom.demon.co.uk
Konsulat RP w Sheffield
Konsul Honorowy: Dr Graham E. White (angielski)
4 Palmerston Road, Sheffield S10 2TE
tel. (0114) 2766513
fax. 2368819 strona www: www.shef.ac.uk/uni/projects/pc ; e-mail: g.e.white@sheffield.ac.uk
Dodatkowe informacje:
Waluta i orientacyjne ceny w Anglii: walutą jest funt brytyjski (1 GBP = 100 pensów). 1 GBP = 4,3 zł. Orientacyjne ceny: chleb – 0,7 GBP, pół litra mleka – 0,4 GBP, gazeta – 0,5 GBP, kanapka w sklepie – 2,8 GBP, piwo w pubie – 2,7 GBP, kawa w kawiarni – 1,8 GBP, bilet do kina – 8 GBP, bilet na pierwszoligowy mecz piłkarski – 35 GBP.
Zapamiętaj: Numer awaryjny 112 (we wszystkich krajach)Kontakt z nami pod numerem telefonu +4822 855 42 34 lub biuro@hr.pl